Směry v chovu pro rok 09

  

V současné době je situace v chovu teddy králíků nezávidění hodná. Dali jsme si cíl, kterým je uznání Zakrslého teddy jako samostatného plemene. Cesta k tomu však bude opravdu dlouhá a složitá, protože plemeno je velmi neustálené.

Omlouvám se všem, že budu psát poněkud syrově o našich teddících, miláčcích a domácích mazlíčcích, ale jinak to opravdu nejde, když se zaměřujeme na samotný standard a chov plemene jako takového.

Proč nezáviděníhodná situace? V současné době totiž nemáme dostatek kvalitních zvířat. Je nedostatek kvalitních samců i samic a opravdu kolikrát není pro chov z čeho vybírat. Importy ze zahraničí tuzemský chov sice obohacují, ale jen částečně, protože i importovaná zvířata mívají spoustu vad, které by byli u jiných plemen důvodem k vyloučení zvířete z chovu. Navíc je ten problém, že zvířata importovaná i tuzemská jsou mezi sebou hodně příbuzná.

My ovšem vylučovat nemůžeme, protože by nám opravdu nic nezbylo. Můžeme si však určit směr kterým půjdeme a pohovořit o hlavních bodech, na které se zaměříme a budeme tyto vady hlídatr a vylučovat z chovu.

Zde předkládám návrhy na chov v příštím roce. Jsou určeny pro ty, kteří chtějí na plemeni dále pracovat (bohužel, takových ale moc není třeba z důvodu prostoru a časového zaneprázdnění apod) a chtějí plemeno skutečně zlepšovat.

Pozice 1. - hmotnost

Optimální hmotnost u samice počítejme mezi 1200 – 1350 g

Optimální hmotnost u samce v rozmezí 800 – 1000 g

Znovu upozorňuji, že se jedná pouze o návrhy, jaká zvířata vybírat a upřednostňovat do chovu. Pokud zvíře v některém ohledu nevyhoví, ale má něco, co by stálo za to uchovat a předat na další generace (třeba kvalitní necuchavou srst, nepříbuznost apod), zvíře se do chovu samozřejmě zařadíme.

Zvířata, která mají přes 1600 g by se do chovu standardně již nepouštěli. Rovněž tak zvířata drobnější než 800 g není samozřejmě možné do chovu zařadit. 

Pozice 2, 3 - tvar a typ

Tvar těla neodpovídající standardu je u teddíků značným problémem, na který se musíme všichni zaměřit a snažit se tento parametr do budoucna zlepšit. Hlavním problémem jsou obvykle vystouplé kyčle, které má opravdu většina teddy králíčků. U hermelínů se tento problém také objevuje, ale ne v takové míře jako u teddy králíčků.

Druhým problémem je protáhlý tvar těla. Tělo má být krátké, zavalité, rovnoměrně široké po celé délce. Mnoho teddíků mívá ale tělo protáhlé, nebo nerovnoměrně široké, což není optimální. Proto je třeba důražně upřednostňovat zvířata s lepší, kompaktnější stavbou těla.

Obecně připomínám, že výchozím plemenem je v našem případě hermelín, proto je třeba při pohledu a posuzování vzhledu králíka teddy vždy myslit na to, jak vypadá hermelín. Pokud si sami chcete svého králíka posoudit, posaďte jej na stůl, jemně jej chyťte za uši a povytáhněte jej směrem nahoru, abyste jej mohli dobře posoudit a všimli si i takové věci jako je např. nášlap, má být kočičí (hrudní končetiny bývají obvykle u teddíků rovné), tvar těla, poloha pírka a další.

Z dalších věcí se ještě pozastavíme u vnějších pohlavních orgánů, které mají být výrazné a nedeformované. Nepřípustný do chovu je rozštěp pyje. Teddíka s touto vadou nepoužijeme do chovu.

Pro zlepšení tvaru těla je možné plemeno oživit vhodně vybraným a dobře posouzeným Hermelínem (počet bodů 94 a více).

Pozice 5 – hlava a uši

Zde standard hovoří jasně a myslím, že každému je jasné, jak má správná hlava vypadat. My se musíme zaměřit hlavně na délku uší, která by optimálně měla být mezi 5 – 5,5 cm, ale v současné době bych navrhovala do chovu zařazovat i další zvířata, kde délka uší nepřesahuje 7 cm. Ušatější zvířata není vhodné zařazovat do chovu. Jako výhodu bereme to, pokud jsou uši osrstěné. Vzdálenost uší od sebe prozatím (v této fázi) řešit nebudeme.

Pozice 4. - srst

Zde opět standard hovoří jasně, do chovu upřednostňujeme zvířata s kvalitní srstí, která se minimálně zacuchává a filcovatí. Pro zlepšení kvality srsti je možné plemeno oživit Zakrslým liščím.

Pozice 5. - plemenné znaky

Plemenné znaky tvoří čelenka v osrstění hlavy a polodlouhá srst na uších. Již jsme o tom hovořily dříve, čelenka je velmi důležitá a proto vybíráme do chovu hlavně zvířata s čelenkou. Osrstěné uši jsou výhodou.

Pozice 6. – barva krycího chlupu, podsady, mezibarvy, očí a drápů

Dle výchozích plemen – velmi diskutabilní bod, nejvhodnější a nejjednodušší – v uvozovkách – je barva bílá s modrýma očima. Tuto barvu můžeme skutečně vřele doporučit pro šlechtění jednobarevného teddy. Naopak, barva červená je poměrně hodně složitá, takže zde se dají předpokládat komplikace. Barva černá je pro šlechtění velmi vhodná a je možné ji prozatím sloučit s barvou modrou. Holandskou a japonskou kresbu pro šlechtění nedoporučujeme, je velmi těžká. Samozřejmě ale když se najde zapálený chovatel do této kresby a pokusí se o ní, bude mezi námi vítán! Pozor na barvu drápů, měla by být dle výchozího typu.

Pozice 7. – péče a zdraví

Je jasné, že zvíře, než jej přivedeme na výstavu řádně připravíme. Vyčistíme uši, nášlapové plochy končetin, pohlavní koutky, zkrátíme drápy, zvláštní pozornost je třeba věnovat srsti.

Zvláštní bod – povaha

Mějme na mysli, že Zakrslý teddy je plemeno společenské, takže je třeba klást důraz i na povahu králíka, vyřazujeme zvířata agresivní, naopak se snažíme zařazovat zvířata mazlivá, milá svou povahou.

Závěrem

Plemeno Zakrslý teddy je v současné době poměrně hodně neustálené a to v mnoha znacích. Při dalším šlechtění králíka teddy musíme pokračovat v jednotlivých krocích. Prvním z nich je, pokusit se eliminovat z chovu některé hlavní vady, jakými jsou především vystouplé kyčle, protáhlý tvar těla, deformace pohlavního ústrojí (rozštěp pyje), významně křivé zuby, srůsty ušních zvukovodů, uši delší než 7 cm, absence čelenky, hmotnost těla nad 1600 g. V současné době není možné z chovu vyřadit zvířata s méně závažnými vadami (klínky v očích, nedokonalá kresba apod). 

Pro chovatele bude třeba zaměřit se na konkrétní barvu a do chovu vybírat zvířata tak, aby byla co nejvíce nepříbuzná (alespoň tři generace). Plemeno se pokusíme pro zlepšení některých důležitých parametrů oživit Hermelínem, Zakrslým barevným a Zakrslým liščím.

Poznámka

Aby se na plemeni dále systematicky a intenzivně pracovalo, pokusíme se dojednat s ČSCH možnost posouzení plemene Zakrslý teddy na výstavách, protože v současné době posuzovatelé ČSCH neuznané plemeno posuzovat nesmějí. Je však třeba, aby ti, co se chovu více věnují na posuzování skutečně dorazili...

Připravila: Iva Šmrhová, CHS z Drinopolu